Proste i zaawansowane techniki walki z zadłużeniem

Monday, April 16, 2018

Zadłużenie w krajowych gospodarstwach domowych rośnie zdecydowanie na przestrzeni ostatnich kilku lat. Zmiana przepisów związana z ograniczeniem oprocentowania nominalnego w umowach kredytowych, a także limit na kosztach pozaodsetkowych, który zlikwidował praktycznie lichwiarskie zobowiązania to na pewno jeden z kluczowych czynników dynamicznego rozwoju branży i zwiększenia zaufania wśród kredytobiorców. Co jednak w przypadku wygenerowania problematycznego zadłużenia? Jak sobie z nim poradzić? W artykule poznasz podstawowe i nieco bardziej zaawansowane techniki restrukturyzacji kredytów gotówkowych.

Kiedy sprawdzi się konkretna technika restrukturyzacji zadłużenia?
Przy drobnych kredytach gotówkowych, jeżeli masz problemy ze spłatą wystarczy wprowadzić do umowy dodatkowe zabezpieczenia majątkowe, czy po prostu przedłużyć termin obowiązywania zobowiązania, co spowoduje jednak podniesienie kosztów dla gospodarstwa domowego. Podpisywanie aneksów do umowy kredytowej sprawdza się zatem tylko przy pożyczkach krótkoterminowych, rzadziej długoterminowych, chociaż przy dobrej zdolności kredytowej to możliwa do zastosowania procedura. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się, kiedy korzystasz jednocześnie z wielu pożyczek, np. krótkoterminowych, biznesowych, długoterminowych (inwestycyjnych, hipotecznych). W takich warunkach prawidłowa technika walki z rosnącym zadłużeniem to konsolidacja. Akurat konsolidacja zamienia wiele kredytów w jeden i gwarantuje niską ratę miesięczną przy jednoczesnym ustabilizowaniu oprocentowania. Konsolidacja sprawdzi się zdecydowanie w okresie bardzo niskich stóp procentowych. Akurat stopy procentowe nie powinny zmienić się nawet w przeciągu dwóch kolejnych lat zgodnie z ostatnimi informacjami pochodzącymi z Narodowego Banku Polskiego. Zaawansowana technika restrukturyzacji to upadłość konsumencka. Z upadłości konsumenckiej skorzystasz wyłącznie po losowych, negatywnych wydarzeniach uniemożliwiających regulowanie dotychczasowych zobowiązań, niezależnie od ich skali.

Podsumowanie technik restrukturyzacyjnych
Najlepiej oczywiście postawić na najprostsze techniki restrukturyzacji zadłużenia, czyli na konsolidację, czy refinansowanie, a nie na zaawansowane, ponieważ większość z nich oznacza po prostu wyprzedaż praktycznie całego majątku domowników. Niestety losowe sytuacje w życiu kredytobiorców uniemożliwiają często zastosowanie zwykłej restrukturyzacji. Z lekką pomocą prawną w wyspecjalizowanych kancelariach poradzisz sobie jednak z każdym zagadnieniem.

  • Posted by dobryprocent at 11:37:46 in