Główne zasady weryfikacji kredytobiorcy

Wednesday, September 5, 2018

Zaciąganie pożyczek krótkoterminowych to bardzo dobry sposób na poprawę funkcjonowania praktycznie każdego gospodarstwa domowego. Wielu kredytobiorców, szczególnie początkujących zastanawia się, w jaki sposób przebiega weryfikacja danych we wniosku kredytowym i czy trzeba się specjalnie obawiać podawania kluczowych informacji finansowych kredytodawcom. W artykule zapoznasz się z podstawowymi technikami weryfikacji kredytobiorcy i zobaczysz, że taka ocena jest po prostu obowiązkowa przez wzgląd na ochronę całej branży.

Wypełnienie wniosku kredytowego i dalsze formalności u pożyczkodawcy

Wypełnienie wniosku kredytowego to najczęściej wstęp do nawiązania dłuższej relacji z instytucjami finansowymi (pożyczkowymi), niezależnie od formatu działania (stacjonarny/multimedialny). Wniosek kredytowy stanowi pierwszy segment analizy kredytobiorcy. Dane z wniosku sprawdza się w bazie Biura Informacji Kredytowej, a także w bazie Biura Informacji Gospodarczej. To pozwala zakwalifikować kredytobiorcę do segmentu ryzyka. Jeżeli znajdziesz się w najlepszym segmencie ryzyka otrzymasz naturalne pole do negocjacji warunków spłaty zobowiązania. Kredytobiorcy o słabszym potencjale ekonomicznym muszą niestety pogodzić się ze standaryzowanym oprocentowaniem widocznym w podstawowej ofercie. Z tego wynika, że praca nad bardzo pozytywną zdolnością kredytową jest bardzo opłacalną czynnością. Weryfikacja kredytobiorcy odnosi się do dochodów, do kosztów utrzymania gospodarstwa domowego, do posiadania współmałżonka. Nieco inaczej obsługuje się również klientów indywidualnych, a inaczej właścicieli działalności gospodarczych. Kredyt gotówkowy najlepiej pozyskiwać bez uwzględniania interesów biznesowych. Klient indywidualny posiada prostszy schemat badania wiarygodności, co ostatecznie przyśpiesza całą procedurę.

Jakie informacje przekażesz kredytodawcy?

Dokumenty dochodowe to właściwie obowiązkowa sprawa. Relacja z kredytodawcą jest najprostsza i najszybsza, jeżeli posiadasz rachunek osobisty w danym banku detalicznym. Wtedy ocena kredytobiorcy następuje praktycznie automatycznie, bez wielkich formalności. Warto jednak dokładnie porównywać oferty na rynku pożyczek krótkoterminowych, aby zagwarantować sobie po prostu najniższe oprocentowanie. Jeżeli nie zależy ci na szybkości to bardzo sprawdzone rozwiązanie. Większość banków posługuje się formularzem PIT za rok poprzedni, a także szczegółowym wyciągiem z rachunku osobistego. PIT nie zawsze się sprawdza, ponieważ sytuacja kredytobiorcy zmienia się elastycznie, szczególnie pod kątem dochodowym. Pożyczkodawca chce znać strukturę dochodów, wydatków w mniej więcej trzymiesięcznym przedziale. To popularna praktyka spotykana, np. w internetowych instytucjach pozabankowych. Formalności przy kredytach gotówkowych nie wyróżniają się dużym poziomem skomplikowania. Możesz skorzystać z ewentualnych wskazówek niezależnego pośrednika kredytowego.

  • Posted by dobryprocent at 13:35:54 in