Firmy windykacyjne, a problemy konsumentów

Friday, September 6, 2019

Firmy windykacyjne to zjawisko bardzo często mylone z pracą komornika sądowego. Konsumenci, którzy nie spłacali rat kredytów gotówkowych, rachunków za podstawowe media odczuwają najczęściej podobny kontakt. Wierzyciele chętnie sprzedają przeterminowane zadłużenie wyspecjalizowanym windykatorom, aby odzyskać chociaż część kwoty od razu bez angażowania się w cały proces kontaktu z byłym kredytobiorcą. Jak radzić sobie z problematycznymi firmami windykacyjnymi?

Czy windykator posiada specjalne uprawnienia?

Windykator to zwykły przedsiębiorca, bez uprawnień urzędnika, jak to ma miejsce podczas rozpatrywania spraw z udziałem komorników sądowych. Firmy windykacyjne odzyskują środki w imieniu wierzycieli lub we własnym. Najczęściej zdarza się druga kategoria ze względu na stosunkowo tani dostęp do giełd długów. Musisz wiedzieć, że windykator nie ma tak naprawdę zbyt wielkich możliwości odzyskania pieniędzy. Przedsiębiorstwo windykacyjne najczęściej negocjuje warunki ewentualnej spłaty, wzywa do zapłaty na piśmie lub telefonicznie (na zwykłe rozmowy konsument nawet nie musi odpowiadać). Nierzetelne firmy windykacyjne nie przedstawiają tytułów do zapłaty należności, nie wskazują zupełnie wymaganej kwoty, ani właściwych harmonogramów. Wszystkie ustalenia, których nie podpisujesz nie mają statusu ważnych przy podobnej współpracy. Sprawdź jak nie wpaść w takie problemy na 17bankow.com.

Kontrola firm windykacyjnych to podstawa

Konsument powinien kontrolować działania firm windykacyjnych, szczególnie pod kątem zastraszania, prób wchodzenia do nieruchomości (to może zrobić jedynie komornik sądowy po wydaniu orzeczenia sądowego), czy nawet prób przejmowania różnego majątku. Firmy windykacyjne często prowadzą wywiad „sąsiedzki”, zatrudniają prywatnych detektywów do określenia całego majątku dłużnika. Nie przekazuj firmom windykacyjnym wrażliwych danych, chociażby o numerze rachunku, danych z dowodu osobistego, szczególnie miejsca zamieszkania.

Jak funkcjonować w przypadku nękającego windykatora?

Najlepsza praktyka do przeprowadzenie negocjacji z firmą windykacyjną, ale dopiero po potwierdzeniu faktycznego zadłużenia. To droga przedsądowa. W drodze sądowej nierzetelny dłużnik spotyka się już z komornikiem, a w przypadku ukrycia informacji o majątku dochodzi do popełnienia przestępstwa. Konsument powinien nękające firmy windykacyjne nagrywać, informować o podejrzeniu przestępstwa, notować wszystkie daty i godziny spotkań. Jednym słowem windykator może prowadzić negocjacje, ale wszystkie działania naruszające godność ludzką nie wchodzą w grę. Ministerstwo Sprawiedliwości w 2019 roku zmieniło prawo dotyczące funkcjonowania komorników sądowych. Wiele fundacji pomaga kredytobiorcom nabitym na lichwiarskie zobowiązania. Firmy windykacyjne, które działają na granicy prawa istnieją, jest ich całkiem dużo, ale konsument posiada sporo możliwości ochrony. Dla wielu banków sprzedaż niespłacanych kredytów gotówkowych to jedyna szansa na minimalizację strat.

  • Posted by dobryprocent at 09:46:14 in