Kredyty konsolidacyjne – jak wybrać mądrze?

Tuesday, October 27, 2020

Kredyt konsolidacyjny jest rodzajem zobowiązania, które polega na połączeniu kilku różnych pożyczek i zadłużeń w jedno zobowiązanie opiewające na jedną niższą ratę zamiast kilku o różnych wysokościach. Jest to tzw. konsolidacja. Jeśli nasze zobowiązania obciążają nasz budżet, kredyt konsolidacyjny może okazać się dla nas rzeczywiście pomocnym rozwiązaniem. Jednak aby naprawdę było to korzystne wyjście, jako ewentualni kredytobiorcy musimy być w pełni świadomi zarówno swojej prawdziwej sytuacji finansowej, jak i naszych oczekiwań. Zacznijmy jednak od początku.

„Czy rzeczywiście potrzebuję konsolidacji?”

Konsolidacja naszych zobowiązań to na pewno wygoda i komfort. Jednak nie zawsze jest nam potrzebna, a jedynie za wspomnianą wygodę czasem po prostu nie warto ponosić dodatkowe koszty, z którymi z pewnością wiązać się będzie zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. Właśnie dlatego na samym początku należałoby sobie przede wszystkim uświadomić, czy połączenie naszych zobowiązań w jedno rzeczywiście jest w naszym przypadku czymś koniecznym, czego naprawdę potrzebujemy. Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie tego realnie ocenić, skorzystajmy z usług doradcy finansowego. Specjalista z pewnością zrobi to rzeczowo i sprawnie i nie dopuści do sytuacji, w której podejmiemy decyzję o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego bez wcześniejszego przeanalizowania nie tylko wad i zalet tego typu pożyczki, lecz także naszych osobistych oczekiwań w kwestii warunków danego kredytu.

Wybór odpowiedniej oferty kredytowej

Jeśli, po przeanalizowaniu wad i zalet rozwiązania jakim jest kredyt konsolidacyjny, nadal jesteśmy zdecydowani na jego zaciągnięcie, przychodzi czas na wybór konkretnej oferty kredytowej. Aby móc wybrać tę najkorzystniejszą, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka ważnych czynników, m.in.:

- oprocentowanie i odsetki od ewentualnego kredytu (oprocentowanie, a raczej wynikające z niego odsetki będące częścią naszych comiesięcznych rat to główne obciążenie naszego zobowiązania; właśnie dlatego to na wysokość oprocentowania powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności);

- wysokość miesięcznych rat (miesięczna rata kredytu konsolidacyjnego z założenia ma być niższa niż suma naszych wszystkich zobowiązań przed konsolidacją; jako kredytobiorcy musimy być jednak w pełni świadomi tego, że bank, udzielając nam tego kredytu, nie umarza nam naszych zadłużeń, a jedynie rozkłada je w czasie; jeśli do tego dojdą comiesięczne odsetki, to przy niższych ratach musimy się jednak liczyć ze znacznym wydłużeniem całkowitego okresu kredytowania);

- długość okresu kredytowania (co zostało już wcześniej wspomniane, w skutek połączenia zobowiązań, okres kredytowania z pewnością się wydłuży; nierzadko niestety znacznie, dlatego zawsze trzeba zastanowić się nad tym, czy jesteśmy na to przygotowani);

- koszt całkowity kredytu konsolidacyjnego (każde zobowiązanie wiąże się z szeregiem kosztów, a im wyższe oprocentowanie, tym te koszty są wyższe; wysokość rat oraz długość okresu kredytowania także mają wpływ na wysokość wspomnianych kosztów, co powinniśmy również mieć na uwadze).

Podsumowując, decyzja o ewentualnym zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego powinna być poprzedzona dogłębną analizą naszej sytuacji finansowej, a przedtem – przeanalizowaniem wszystkich „za” i „przeciw” takiego rozwiązania. Tego rodzaju kredyt, jak każdy inny, wiąże się z ryzykiem i tylko dzięki naszemu rozsądkowi i pełnej świadomości jesteśmy w stanie to ryzyko zminimalizować, by później niczego nie żałować.

  • Posted by dobryprocent at 12:55:05 in