3 kroki do skrócenia spłaty kalkulatora hipotecznego

Tuesday, May 7, 2019

Wyobraź sobie jak cudownie byłoby nie mieć w swoich planach finansowych tej comiesięcznej opłaty za dom? Pomyśl, co mógłbyś zrobić z tymi dodatkowymi pieniędzmi!

Być może jednak pomysł spłacenia kredytu hipotecznego w całości może być dla Ciebie dość zniechęcający. W końcu mówimy o setkach tysięcy złotych… Spłacenie tak dużej ilości pieniędzy w jednej chwili pewnie byłoby niemożliwe (chyba, że ??wygrałeś na loterii lub bogaty wujek zostawił Ci spadek). Jednak w rzeczywistości dość łatwo jest usunąć lata lub nawet dziesięciolecia z harmonogramu płatności, zwiększając swój kapitał własny i oszczędzając mnóstwo pieniędzy na spłatę odsetek.

1. Przejdź na płatność dwutygodniową

Zamiast wykonywać jedną miesięczną opłatę, możesz dokonać płatności co dwa tygodnie. Innymi słowy, jeśli Twoja zwykła spłata kredytu hipotecznego wynosi 1000 zł miesięcznie, zamiast tego płacisz 500 zł co drugi tydzień. Będzie to miało prawie taki sam wpływ na budżet jak jedna miesięczna płatność, ale ponieważ mamy 52 tygodnie w roku, dwutygodniowy harmonogram płatności spowoduje 13 pełnowymiarowych płatności rocznie zamiast normalnych 12. Będziesz co roku dokonywać całej dodatkowej płatności bez konieczności szukania dodatkowych pieniędzy.

Chcesz spojrzeć na kilka rzeczywistych liczb? Jeśli masz 30-letni kredyt hipoteczny o wartości 200 000 zł z oprocentowaniem 5%, co dwa tygodnie zamiast miesięcznych płatności zaoszczędzi ci to 34 328 zł odsetek i pozwoli spłacić pożyczkę prawie pięć lat wcześniej (!)

2. Dokonaj dodatkowych płatności

Kiedy przesyłasz miesięczną opłatę, większość pożyczkodawców hipotecznych pozwoli ci dokonać dodatkowej płatności „głównej” co oznacza, że ??ta płatność pójdzie na spłatę kwoty głównej, a nie zarówno kwoty głównej, jak i odsetek od pożyczki. Spłacenie nawet odrobiny dodatkowego kapitału we wczesnej fazie pożyczki może zaoszczędzić sporo na oprocentowaniu, nie wspominając już o wydostaniu się z pożyczki na kilka lat przed terminem.

Zastanów się więc nad wysłaniem na konto kredytodawcy choć trochę dodatkowej kwoty jako dodatkowej kwoty głównej. Na przykład, jeśli masz nieparzystą kwotę płatności, na przykład 1046 zł miesięcznie, możesz zaokrąglić kwotę do 1100 zł i wydać dodatkowe złotówki jako płatność całkowitą. Nawet jeśli to tylko dodatkowe 50 zł miesięcznie, główne płatności będą sumować się szybciej, niż myślisz.

3. Refinansowanie na pożyczkę krótkoterminową

Masz 30-letni kredyt hipoteczny? Refinansowanie go na formę 15-letniej pożyczki sprawi, że znacznie szybciej zyskasz dzięki tej hipotece i prawdopodobnie uzyskasz także lepszą stopę procentową - krótsze warunki kredytu są zazwyczaj powiązane z niższymi stopami procentowymi. A dzięki krótszym ramom czasowym zapłacisz o wiele mniej odsetek - więc płatności z 15-letniej pożyczki nie są podwójną kwotą 30-letniej pożyczki; są znacznie mniejsze. Jak to sprawdzić? Skorzystaj z online kalkulatora kredytu hipotecznego i baw się z liczbami, aby zobaczyć, ile musisz zapłacić, aby uzyskać np 15-letnie refinansowanie.

  • Posted by dobryprocent at 11:32:21 in